ZARZĄD CZY NIE-PO-RZĄD – CZĘŚĆ 1

ANTY  Może być zarządca kraju. Może być zarządca regionu. Może być zarządca miasta. Może też być zarządca osiedla. Może być też wielu innych zarządców. Na razie zajmę się osiedlem ale w kolejnych częściach będzie też co nie co o pozostałych ;)

Mieszkamy sobie na fajnym gdańskim osiedlu. Jest położone w dobrym punkcie i całkiem nieźle skomunikowane. Osiedle jest bezpieczne i nieźle utrzymane. O postawach niektórych sąsiadów wobec siebie pisałem wcześniej. Nie mniej jednak mieszka tu też sporo fajnych i życzliwych osób. Nie tak dawno myśleliśmy z żoną o zmianie naszego mieszkania na inne, większe ale z różnych względów tego nie zrobiliśmy. Później doszliśmy do przekonania, że chyba jednak dobrze się stało bo tu jest nam dobrze. Brakuje jednego pokoju ale co tam, jakoś sobie poradzimy.

Co mnie jednak często wkurza to postawa i działanie osób zarządu naszej wspólnoty. Od razu zaznaczam, że nie neguję wszystkich działań „z automatu” lecz tylko te, które są zupełnie oderwane od logiki i zasadności. Oczywiście na bieżąco zgłaszam swoje uwagi do zarządu i administracji. Z różnym skutkiem, ale co tam, nie poddaję się.

Przez działania zasadne rozumiem wykonywanie podjętych uchwał na zebraniu wspólnoty, podejmowanie działań niezbędnych do prawidłowego utrzymania naszych nieruchomości, wywiązywanie się z zaleceń wynikających z przeglądów budowlanych zgodnych z Prawem Budowlanym, zlecanie bieżących napraw i usuwanie usterek zgłaszanych przez lokatorów, reprezentowanie wspólnoty wobec kontrahentów, przy sporach sądowych czy przygotowywaniu kolejnych działań itp.

Problem zaczyna się jednak gdy podejmowane są działania irracjonalne, nieprzemyślane czy idiotyczne. Dodatkowo niekonsultowane z lokatorami lub przepłacone. Poniżej krótki wyciąg z kilku ostatnim czasem „wątpliwych” działań.

  • Kafelki na wejściu – wymieniono kafelki na wejściach do 9 klatek schodowych. Mój obmiar: ok. 27 m2. Materiał: najtańsze kafle mrozoodporne. Całkowity koszt wspólnoty za wymianę: ok. 5500 zł. Przepłacono: moim zdaniem jakieś 50%.
  • Tablice korkowe – nie wiedzieć czemu we wszystkich dziewięciu klatkach zamontowane zostały nowe tablice korkowe. Obok już istniejących i niezapełnionych. Koszt wspólnoty szacuję na 400 – 500 zł + koszty robocizny. Przepłacono: całość. Uwaga: prace montażowe trwały dwa dni!
  • Reklamy na osiedlu – w mijającym roku podjęta została próba obciążenia właścicieli lokali użytkowych z naszej wspólnoty (sklep, cukiernia, poczta) za ich reklamy umieszczone na swoich lokalach! Zupełnie szalona akcja, wywołała zdziwienie i bulwersację wśród najemców, właścicieli lokali. Motywowane było to trudną sytuacją finansową wspólnoty i szukaniem nowych źródeł dochodu wspólnoty. Później się okazało że chodziło o kwoty rzędu 100 -150 zł miesięcznie. Szok, zwłaszcza w zestawieniu z innymi podejmowanymi decyzjami związanymi z wydatkowaniem środków. Na marginesie, nasza wspólnota posiada kilka miejsc, które można bardzo dobrze wykorzystać pod najem reklam na zasadach komercyjnych. Zgłaszane przeze mnie propozycje w tym zakresie pozostały bez echa.
  • Miejsca na rowery – na osiedlu pojawiły się przed klatkami dziwne metalowe pałąki. Po jakimś czasie okazało się że mają one służyć do stawiania tam rowerów. Przez ostatnie dwa lata jeżeli w sumie widziałem tam łącznie pięć rowerów to dużo. Pałąków sprawiliśmy sobie 6 sztuk + stojak na rowery przed pocztą, który został zamontowany poza naszym terenem! Koszt wspólnoty szacuję na 4000 zł + robocizna. Przepłacono: całość.
  • Oświetlenie – hit ostatnich dni. Na zejściach do piwnic i hali garażowej nie wiedzieć czemu zostały zamontowane nowe lampy wraz z czujkami ruchu. Dotychczas istniejące, dobre i w pełni sprawne zostały usunięte. Kto myśli i myślał, że chodzi o jakieś względy bezpieczeństwa bądź awarię jest w błędzie. Zarząd motywuje to dobrą sytuacją finansową wspólnoty oraz głosami mieszkańców. Na konkretnie pytanie byli w stanie podać mi tylko jednego lokatora, który za tym optował –notabene ich sąsiada. Teraz jak rozpocząłem „szum” są dramatyczne próby dorabiania do tego ideologii. Fakty: 16 lamp zastąpiono 25 lampami oraz kilkunastoma czujnikami ruchu. Koszt: ok. 3000 – 3500 zł.
  • Brak reakcji na działania konserwatora – konserwator działa w trybie wyładowanych baterii. Na zgłoszoną przeze mnie wymianę jarzeniówki w hali garażowej i przyjętą przez niego do realizacji trzeba było czekać 10 dni! Patrz też na punkt „tablice korkowe”. Nie rozumiem permanentnego tolerowania opieszałości pracownika, za którego pracę płaci wspólnota.

Wystarczy, choć przykładów miałbym jeszcze więcej (akcja szlaban, funkcjonowanie ochrony, komunikacja z mieszkańcami itd). Cóż rzec na to wszystko? Jak się zachowywać i na to reagować? Wiele osób przymyka na to wszystko swoje oko bo ma wiele innych spraw na głowie. Nie mniej jednak cała ta historia nie jest taka oczywista i pokazująca tylko moje frustracje. To dotyczy przecież wydatkowania naszej wspólnej kasy a więc mój głos powinien być ważny i uwzględniany! Cóż jednak począć gdy panowie z zarządu są wiernymi wyznawcami i orędownikami rządów PO. Jeżeli uznają takie kryteria, standardy i traktowanie obywateli i współmieszkońców jakie od 7 lat są promowane przez ten obóz to czego można się spodziewać? Odpowiadam: niczego dobrego. Moim zdaniem wiele ich decyzji (w tym te opisane powyżej) świadczy o braku logicznego myślenia, łączenia skutków działań z ich przyczynami oraz braku refleksji i zastanowienia. Można rzec, cytując klasyka: sorry ale taki mamy zarząd :(

Osobiście sam chętnie bym się społecznie zaangażował w działalność w ramach zarządu. Były na ten temat rozmowy już w zeszłym roku. Ja swoją decyzję warunkowałem wejściem do tego grona oprócz mnie innych, konkretnych osób. Niestety chętnych brakuje i każdy ma to wszystko głęboko gdzieś. Ja natomiast nie wyobrażam sobie funkcjonowania wspólnie z obecnymi osobami jako trzeci członek tego gremium.

Tak więc do czasu zmian mogę sobie tylko ponarzekać, co niniejszym czynię.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>